Vetid dla znalazców
Vetid dla znalazców
Ciężko jest przewidzieć sytuację, w której napotkamy zagubionego psa. Warto wiedzieć jak należy się w takiej sytuacji zachować. Mimo, że decyzja o zajęciu się zagubionym psem nie należy do łatwych, warto podjąć to wyzwanie.
Dlaczego warto zaopiekować się zagubionym zwierzakiem
Psy, które z różnych powodów zostały pozbawione opieki człowieka, narażone są na rozmaite niebezpieczeństwa. Wcześniej przyzwyczajone do opieki , pełnej miski i ciepłego posłania, pozostając bez nadzoru właścicieli, nie będą potrafiły poradzić sobie w nowej sytuacji. Nasza pomoc może okazać się dla zagubionych czworonogów nieoceniona, może nawet uratować im życie.
Zagubienie się powoduje ogromny stres dla zwierzęcia, który dodatkowo potęguje nieracjonalne zachowania. Na co dzień wyprowadzany na smyczy i bezpiecznie prowadzony podczas spaceru, pozostając bez opieki nie będzie potrafił zachować się wśród miejskiego zgiełku. Poważnym zagrożeniem będzie więc dla zagubionego zwierzęcia ruch samochodowy. W panice zwierzę zachowuje się nieprzewidywalnie, łatwo może ulec wypadkowi lub nawet utracić życie.
Zagrożeniem dla zdezorientowanego psa, mogą być również inne czworonogi znajdujące się na własnym terenie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że może on stać się ofiarą ich agresji, która będzie wynikała z chęci obrony swojego terytorium. Dodatkowo psiak narażony jest na choroby i pasożyty, z którymi wcześniej nie miał styczności.
Zmuszony do zdobywania pożywienia, z pewnością skusi się na łatwo dostępne odpady lub śmieci, które znajdzie w czasie swojej wędrówki. W najlepszym wypadku może się to zakończyć problemami żołądkowymi, gorzej jeśli zwierzę ulegnie zatruciu.
Zagrożeń dla psa, który się zgubił lub dając się ponieść instynktowi, uciekł swojemu właścicielowi, jest wiele. Widząc błąkającego się zwierzaka, warto się nim zainteresować. Jeśli mamy możliwość zapewnienia mu minimalnej opieki, ciepłego kąta, pełnej miski – nie zastanawiajmy się długo. Nasza decyzja może mieć wpływ na to, czy zwierzę przeżyje. Zachowując ostrożność, spróbujmy przywołać czworonoga i rozpocznijmy poszukiwania jego właściciela.
Zawieszki, identyfikatory i adresówki
Jeśli pies posiada obrożę, należy ją dokładnie obejrzeć. Właściciele często doczepiają do niej tzw. adresówki, czyli malutkie zawieszki, w których odnajdziemy podstawowe dane psa i jego opiekunów. Takie informacje mogą być również doczepione w postaci breloczka do kluczy, w którym będzie znajdowała się karteczka z najważniejszymi danymi. Pamiętajmy, że takie „identyfikatory” mogą być niewidoczne pod długą i gęstą sierścią dlatego obrożę należy obejrzeć bardzo dokładnie.
Część właścicieli stosuje również metodę oznaczania skórzanej obroży na jej spodniej części. Markerem lub długopisem umieszczają numer telefonu, na który można zadzwonić, aby poinformować o znalezieniu zwierzęcia.
W przypadku braku identyfikatora lub adresówki, do obroży może być przypięta zawieszka potwierdzająca szczepienie psa przeciw wściekliźnie. Zwykle widnieje na niej adres gabinetu weterynaryjnego opiekującego się danym psem. Jeśli podamy numer identyfikacyjny z zawieszki, pracownicy gabinetu będą mogli odnaleźć właściciela.
Niestety ta metoda ma podstawową wadę. Jeśli zgłaszamy znalezienie zwierzęcia po godzinach zamknięcia gabinetu, nie otrzymamy oczekiwanych informacji i nie będziemy mieli możliwości zgłoszenia odnalezienia zwierzęcia.
Inaczej jest w sytuacji, kiedy znaleziony pies posiada zawieszkę vetid. Te identyfikatory dają znalazcy szansę natychmiastowego skontaktowania się bezpośrednio z właścicielem zwierzęcia. Pies otrzymuje zawieszkę w gabinecie weterynaryjnym podczas szczepienia przeciw wściekliźnie, a jego dane wprowadzane są do odpowiedniej bazy. Właściciel może podać nawet kilka numerów telefonów kontaktowych. Infolinia, na którą zgłasza się fakt odnalezienia czworonoga działa całą dobę. Nie ma konieczności podawania żadnych danych ponieważ infolinia łączy znalazcę bezpośrednio z właścicielem . Takie rozwiązanie zdecydowanie skraca czas powrotu psa do domu i minimalizuje wszelkie formalności.
Tatuaże i chipy
Psy rasowe mogą posiadać tatuaż. Przyjrzyjmy się dokładnie wewnętrznej stronie ucha lub pachwinie, ponieważ to właśnie w tych miejscach je się umieszcza. Jeśli odnajdziemy tam wytatuowany numer, możemy zgłosić go do najbliższego Związku Kynologicznego, który będzie posiadał informacje o hodowcy. Baza danych znajduje się również w Internecie, możliwość odkodowania tatuażu mają też lekarze weterynarii.
Inną formą znakowania psów, jest chipowanie. Niestety sprawdzenie czy zwierzę posiada chipa wymaga wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Mikroprocesor wszczepiony pod skórę jest wielkości ziarenka ryżu, dlatego nie będziemy mogli sami określić czy zwierzę go posiada. W wybranych miastach możliwość odczytania chipa posiadają również schroniska i Straż Miejska.
Gdzie zgłosić znalezienie psa
Przede wszystkim, poinformujmy najbliższe schronisko dla zwierząt. To właśnie tam w pierwszej kolejności udają się w poszukiwaniu swojego pupila jego właściciele. Informację możemy również przekazać Straży Miejskiej oraz organizacjom pro-zwierzęcym w swoim mieście, które mogą również pomóc nam w odnalezieniu domu znalezionego zwierzaka.
Gdy wszystkie metody zawiodły
Zdarza się, że znaleziony pies nie posiada żadnych oznaczeń, identyfikatorów czy zawieszek. W takiej sytuacji pozostaje poszukiwanie właściciela zwierzęcia na własną rękę. Przede wszystkim przejrzyjmy najświeższe ogłoszenia, być może właściciel ogłosił już fakt zagubienia psa. Warto również opublikować ogłoszenie na portalach społecznościowych, lokalnych serwisach informacyjnych. Jeśli nie uda nam się dotrzeć bezpośrednio do właściciela, jest szansa, że ktoś z obserwujących rozpozna czworonoga. Ogłoszenia w formie papierowej, pozostawione m. in. w pobliżu miejsca odnalezienia zwierzęcia, również dają szansę na odnalezienie kontaktu z opiekunem zwierzęcia lub osobą, która będzie mogła nam w tym pomóc.