W Nowy Rok i Święta gubią się zwierzęta

Okres świąteczno-noworoczny to czas w którym notujemy najwięcej zaginięć zwierząt domowych. Warto przygotować siebie, zwierzaka i rodzinę na ten niebezpieczny okres.

Dzieje się

W najbliższych dniach w naszych domach będzie się wiele działo. Zakupy, gotowanie, sprzątanie, częste wychodzenie z domu, atrakcyjne i nieprzyjemne dla naszych pupili zapachy, niepokojąca zmiana codziennej rutyny, częste wychodzenie i powroty do domu o różnych porach dnia i nocy, często z zakupami mogą spowodować że nasz pupil znajdzie się po niewłaściwej stronie drzwi. Warto wzmóc czujność i poprosić o nią wszystkich domowników.

Gość w dom...

Do wielu z nas przyjeżdża rodzina. Nie wszyscy mają zwierzęta, nie wszyscy potrafią o nie zadbać, wielu ludzi nie ma pojęcia że uchylone okno lub niedomknięte drzwi może się skończyć ucieczką naszego pupila. Gości, po powitaniu dobrze jest przeszkolić z zasad panujących w naszym domu a dotyczących naszych pupili. Najlepiej też by nie wychodzili sami z nimi na spacery.

Fajerwerki

Wprawdzie większość osób świętuje nadejście Nowego Roku w nocy 31 grudnia to sporadyczne wybuchy słychać już kilka dni wcześniej o różnych porach. Najczęściej petardami rzucają dzieci lub nastolatki. Warto być czujnym na spacerze i przygotować na to wszystkich wychodzących z naszym pupilem.

Zadbaj by mógł wrócić

Koniecznie zainstaluj swojemu pupilowi identyfikator - najlepiej obsługiwany przez całodobowa infolinię telefoniczną lub z Twoim numerem telefonu. Jeśli nie stać Cię na wydatek rzędu 10-15 zł lub zapomniałeś zamówić go odpowiednio wcześniej wypisz swój numer na obroży.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas sylwestra

- pies musi być na smyczy i mieć identyfikator, każdy pies może wpaść w panikę i uciec, jeśli w pobliżu wybuchnie petarda,
- nie należy wychodzić z psem gdy już rozpoczną się strzały - może to doprowadzić do paniki i silnej fobii dźwiękowej,
- zabierz psa na dłuższy spacer w ciągu dnia, a na ostatni spacer wcześnie wieczorem,
- pozwól psu wybrać kryjówkę i pozostać w niej, możesz dodatkowo osłonić ją np. kocem lub kołdrą,
- jeśli pies będzie zainteresowany podaj mu coś smacznego do gryzienia i żucia - te wpływa relaksująco na psy
- opiekun powinien zachowywać się spokojnie, nie zwracać zbytniej uwagi na psa, gdy będzie okazywał lęk
- włącz radio lub TV, muzyka częściowo zagłuszy huki
- zasłoń okna
- wcześnie podaj psu preparaty uspokajające