Jak rozpoznać czy pies się zgubił
Jak rozpoznać czy pies się zgubił
Choć nieraz spotykamy samotnie spacerujące psy, musimy być świadomi, że wśród nich są też takie, które zwyczajnie się zgubiły. Ponieważ często są przestraszone i spanikowane, nie tylko mogą łatwo narazić się na niebezpieczeństwo, ale stanowią zagrożenie również dla innych. Jak jednak odróżnić je od tych bezpańskich?
Zwróćmy uwagę, czy pies ma obrożę. Choć nie zawsze będzie widoczna ona z daleka, zwłaszcza jeśli zwierzę ma długą sierść, to daje nam dużą pewność, że czworonóg posiada stały dom. Pamiętajmy jednocześnie, że brak obroży nie oznacza, że pies jest bezpański. Łatwo stracić ten przedmiot podczas samotnej podróży przez ciasne miejsca, więc jego brak nie stanowi dowodu na nieposiadanie domu. Tak naprawdę jedynie utrudni nam określenie rzeczywistego stanu i oczywiście poszukiwania ewentualnego właściciela.
Kolejnym ważnym aspektem jest wygląd. Pies mający stałą opiekę posiada raczej zadbaną sierść (choć może być pobrudzona w wyniku niekontrolowanego spaceru) i dobrze zbudowane ciało. Nie zapomnijmy jednak, że niektóre rasy charakteryzują się bardzo szczupłą sylwetką, którą łatwo pomylić nawet z wygłodzeniem. Bezpańskiego zwierzęta są zaniedbane, raczej brudne i często poranione lub z objawami niektórych chorób. Jeśli jednak podróż zgubionego czworonoga trwa już kilka dni, zapewne znajdzie się on w podobnym stanie, dlatego należy zwrócić uwagę również na zachowanie.
Pies na co dzień mieszkający na ulicy wykazuje stosunkowo dużą pewność siebie, ale jednocześnie ignoruje ludzi - w końcu przebywa wśród nich każdego dnia, więc nie stanowią oni szczególnego przedmiotu zainteresowania. Zagubione zwierzę jest z kolei bardziej strachliwe, ciągle jakby czegoś szuka i jednocześnie chętnie ucieka. Szybko zorientujemy się, że jego ruchy są zdominowane przez panikę, dlatego konieczne jest zachowanie spokoju.
Czasami spotkać można też takiego pupila, który zwyczajnie samodzielnie wyszedł na spacer - nie jest więc przestraszony, wysoko trzyma łeb, idąc do przodu, i co jakiś czas przystaje, by powąchać interesujący go obiekt. Pamiętajmy jednak, że takie zwierzę również może łatwo się czegoś wystraszyć, co uniemożliwi mu powrót do domu z powodu paniki, dlatego należy je złapać i odnaleźć jego właściciela.
Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, czy obserwowane zwierzę jest bezpańskie, czy jedyne zgubione, skorzystać możemy też z pomocy okolicznych mieszkańców - warto ich zapytać, czy widzieli wcześniej danego psa, czy pojawił się on tutaj pierwszy raz. Drugi wariant sugeruje oczywiście, że czworonóg się zgubił. Bezdomne zwierzęta nie zmieniają miejsca zbyt często, tym bardziej, jeśli w pobliżu znajduje się ktoś, kto dostarcza im jedzenia.
Gdy zwabimy zwierzę, sprawdźmy oczywiście, czy nie posiada ono adresówki, zawieszki ze szczepieniem, tatuażu lub innego kontaktu do właściciela. Powinniśmy też sprawdzić jego stan zdrowia i ewentualnie zaprowadzić do weterynarza, jeśli jest taka konieczność. Nie zostawiajmy też zagubionego psa na ulicy - może to być groźne i dla niego, i dla ludzi.