Jak zwabić znalezionego psa
Jak zwabić znalezionego psa
Pies, który się zgubił, często jest wystraszony i spanikowany, a jego zwabienie stanowi duże wyzwanie, jednak jest konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno jemu, jak i przebywającym w pobliżu ludziom.
Pamiętajmy, żeby przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeżeli zwierzę wydaje się agresywne i nie wiemy, z czego to wynika, skorzystajmy z pomocy - zadzwońmy po straż miejską lub policję, która powinna zająć się odłowieniem takiego czworonoga.
Jeśli jednak uznamy, że możemy zrobić to samodzielnie, nie zapomnijmy o przyszykowaniu przedmiotu, który umożliwi nam przytrzymanie zwierzęcia. Jeśli ma ono obrożę, powinna wystarczyć zwykła smycz. Niektórzy lekarze weterynarii i fundacje umożliwią nam również skorzystanie z klatki, dzięki której bezpiecznie przewieziemy psa w odpowiednie miejsce. Jest ona także wygodna podczas łapania, ponieważ nie wymaga bezpośredniego kontaktu z człowiekiem - przeważnie wystarcza umieszczenie w niej zachęcającego posiłku.
Do klasycznego zwabienia czworonoga również wykorzystamy pożywienie - ważne, aby było ono dość aromatyczne i widoczne. Dobrze sprawdzi się mięso lub przysmak, zwłaszcza jeśli zwierzę jest głodne.
Zadbać należy o komfort psychiczny psa - unikajmy obecności innych zwierząt, zachowujmy się spokojnie, stosujmy powolne ruchy. Nie patrzmy mu prosto w oczy, a jeśli staramy się do niego podejść - róbmy to po łuku, a nie wprost na niego. Musimy być przede wszystkim cierpliwi. Przemoc, ganianie i ciągnięcie zwierzęcia nie zbudują jego zaufania i mogą go sprowokować do ataku lub ucieczki.
Warto poczekać, aż pies samodzielnie podejdzie do oferowanego przez nas posiłku. Gdy to nastąpi, powinniśmy powoli przypiąć mu smycz, jednak musimy być ostrożni, żeby nasze działanie nie zostało zidentyfikowane jako agresywne. Zaleca się uspokajające mówienie do czworonoga, można także spróbować go delikatnie pogłaskać. Nie róbmy tego jednak od góry, ponieważ uzna on to za próbę ataku - bezpieczniej jest wykonać odpowiedni ruch od dołu lub od boku.
Podczas kontaktu ze zwierzęciem powinniśmy być naturalni, ale spokojni. Pamiętajmy, że oswojenie wymaga czasu. Bezpańskie psy nie są przyzwyczajone do bliskiej relacji z człowiekiem, dlatego musimy dać im chwilę na jej zbudowanie. Czasami wymaga to nawet kilku dni regularnego przychodzenia, karmienia i coraz większego zbliżania się. Musimy dać zwierzakowi szansę, żeby nam zaufał.
Uważajmy też na to, aby nie zasugerować psu, że chcemy go zaatakować. Warto przy nim kucnąć, nawet usiąść, niektórzy polecają ziewanie i oblizywanie ust, które wskazuje na nasze pozytywne nastawienie w stosunku do czworonoga. Zwróćmy też uwagę, czy nie jest on ranny lub chory - jeśli tak, konieczna będzie szybka interwencja wspomnianych wcześniej instytucji: policji, straży miejskiej, ale też urzędu gminy czy miasta.